Klassikalist kööki võib nautida aastakümneid. See jääb alati Sinu koduga ühte sammu astuma, sest kõik muudatused, mis kodus tehakse annavad klassikalisele köögile uue iseloomu.
Klassikalised köögid tunneb ära mitme omaduse järgi ja kirjutamegi neist siin lähemalt.
Milline on klassikaline köök?
1. Valged või heledad kreemikad esipaneelid. Need annavad köögile ajatult värske ilme. Valge on puhas toon ja seda me oma köögilt ju soovimegi.
2. Arhitektuuriliselt lihtsad detailid. Köögi saare juures võib kohata jalgu, mööbliga ühes stiilis soklisahtleid, ehisliiste ja isegi täispuidust raamiga esipaneele, kuid kõike seda iseloomustab mõõdukus, isegi tagasihoidlikkus. Klassikalises stiilis köögimööbel ei ole liigselt kaunistatud ning ei kasutata keerukaid mustreid.
3. Lihvitud kivist musta värvi tööpinnad. Klassikalise köögi ajatus on tihti seotud musta-valge värvide kombinatsiooniga. Tumedaid toone võib sisse tuua nii lihvitud musta graniidiga või presskiviga.
4. Valgest marmorist tööpinnad. Marmor on vastupandamatult ilus ja mõjub visuaalselt atraktiivselt – valge, mis särab kirkalt. Koduomanikud teavad marmori hooldamise keerukust: pinnale jäävad kergesti kriimustused ja happelised ained muudavad marmori tuhmiks (nt sidruniviil, mis on ööseks tööpinnale jäetud) ja paljud plekid ei tule välja. Kuid ilu kaalub tihti kaalukausi marmori kasuks ja sellele ei suudeta vastu panna.
5. Valge metrooseina plaat. Ei olegi nii oluline, mis mõõdus plaate kasutada, kuigi klassikaline on 3×6 tolli (ca 8×15 cm). Plaadid võivad olla läikivad, mõranenud ilmega, samuti kald- või ümarservaga. Kui soovid klassikalisele veidi särtsu lisada, võid proovida 2×6, 2×8 või 2×4 – proportsioon võib tõeliselt muuta köögi väljanägemist, sama kehtib vuugi värvi osas (valge, hall või must).
6. Lihtsad uksed. Klassikalise köögimööbli uksed ei ole liiga moodsad või külluslikult kaunistatud. Uste puhul kasutatakse lihtsaid raam-tüüpi esipaneele. Selle stiili juures ei esine traditsioonilisele köögile omast esilekerkiva sisekilbiga ukse tüüpi. Samuti raamita ehk sileuks annab köögile modernse ilme, mida klassikalise köögi juures ei soovitata kasutada.
7. Neutraalsed toonid. Klassikaline köögimööbel ei pea alati olema täiesti valget värvi. See köögistiil lubab kasutada ka peitsitud või värvitud esipaneele. Ja isegi kui “valge” mööbel on toonitud, siis lihtne ukse stiil (puhta ja peene joonega raam) sobitub kenasti klassikalise stiili üldmuljega. Must ja valge on ajatuim kombinatsioon. Köögis, kus on selle värvikombinatsiooniga liigselt mängitud, võib tulemus muutuda modernseks, nt on köögisaar musta värvi ja kasutatud tumedaid seinaplaate valge vuugiga.
8. Paindlikkus. Klassikalise köögi juures hinnatakse selle nn kameeleonlikke omadusi. Näiteks lisades köögisaare juurde moodsad baaritoolid ja mängides valgusega saame ühe tulemuse. Kasutades tööstuslikus stiilis baaripukke ja valgusteid on tulemus külmem ent veelgi moodsam. Klassikalist stiili on lihtne suunata eklektilise stiili poole või tuua sisse hoopis vintage-ilmet ja kui see on Sinu soov, siis anda ka juurde Skandinaavialikule stiilile omast aktsenti – mõni värvikas tool või Sulle meeldiv toolikate.
Klassikaline köögimööbel on Sulle, kui sa…
… armastad klassikat ja ajatut stiili.
… hindad klassikalise köögimööbli kestvust ning selle sõltumatust erinevatest moevooludest ning oskad seda hinnata ka mitmete aastate pärast.
… hindad looduslähedust ja naturaalseid materjale – täispuitu, spoonitud- või naturaalpuidust esipaneele, graniidist tööpindu jne.
… jumaldad valget värvi :-).