Meil kõigil on köögis omad igapäevased tegevused ja harjumused, kuidas toitu valmistada. Kuid kas Sinu köögi planeering hõlbustab toidu valmistamist või on kokkamine väsitav? Kas ootad kööki minekut?

Hästi organiseeritud ja praktiline köögimööbel säästab aega ja energiat. Anname Sulle ülevaate, kuidas köögis asju ümber planeerida ja mida arvestada, kui hakkad uut kööki tellima.

Uue köögi tellimine

Millised toimingud toiduvalmistamisel alati läbi tehakse?

Toidu valmistamine on igapäevane tegevus, mille kõik osad tegelikult korduvad. Kapist ja külmikust valime sobivad toiduained, puhastame ja valmistame ette ning lõpuks keedame või küpsetame. Seda nimetatakse workflow’ks ehk oleme köögis pidevas liikumises ühe tegevuse juurest järgmise juurde. Köögi terminites loendatakse ka nn “töö kilomeetreid”. Mida usinam kokkaja oled, seda olulisem on köögi planeering täpselt läbi mõelda.

Muuda oma köök tsoonideks.

Kõige tähtsam on, et Sul oleks köögis mugav – tekiks mõnus kõik on käe-jala juures emotsioon. Tsoonideks jagamine aitabki siin kaasa, et Sa toitu valmistades aega tühjalt ei kulutaks. Tsoone on kahte tüüpi ja üks ei välista teist, st rakendada võib mõlemaid.

Esimene on juba üsna levinud teadmine, et köögis tekiks nn kuldne kolmnurk: kaugused külmiku, kraanikausi ja pliidi vahel peaks olema võimalikud väikesed.

Teine võimalus on ära määrata alad köögis, kus miski paikneb:

1. Toidu hoidmise ala. Paiguta kõrvuti külmik ja cargo-süsteemiga kõrgkapid. Viimased mahutavad palju kuivaineid, kuid ei võta köögis kogu ruumi enda alla.
2. Nõude hoidmise ala. Nõudest kiire ülevaate saamiseks on head lift-up-süsteemiga kapid. Soovitame valida kitsamad kapid, et liiga palju nõusid üksteise taha ei mahuks. Üles tõstetav kapiuks on mugav, sest miski ei häiri vaatevälja. Tööpinna alla vali kindlasti sahtlid, sest nii säilitad parima ülevaate oma nõudevalikust ja kulub vähem aega otsimisele.
3. Puhastamise ala. Kraanikausi juures olgu piisavalt ruumi, et nõrutada pestud toitu või nõusid. Siia alasse koonda ka nõudepesumasin ja prügikastid kraanikausi alla.
4. Tööpinna ala. Toidu ettevalmistamine kitsastes tingimustes on tülikas. Siia planeeri endale võimalusel vähemalt 90 cm laiune pind lõikamiseks, segamiseks ja maitsestamiseks. Tööpinna alla soovitame paigutada elektromehaaniliselt avanevad sahtlid, milles on maitseained, õlid jmt valmistamise ja segamisega seotud toiduvaru. Samuti vajalikud töövahendid. Soovitame sahtlites kasutada kindlasti sisemisi jaotussüsteeme, et taaskord vajaminevat kergelt leida. Puudutuse peale avanevad sahtlid on väga nutikas lahendus, mis lihtsustab elu mitmel viisil. Näiteks saab alumisi sahtleid avada ja sulgeda jalaga ning see käib väga lihtsalt.
5. Küpsetamise ja keetmise ala. Siia planeeri endale pliit, ahi ja õhupuhasti. Pliidi kõrvale on hea nipp lisada väike tööpinnast kerkiv maitseaineriiul, et saaksid lisada viimaseid nüansse toidu hõrgu maitse esiletoomiseks. Potid ja pannid olgu väljatõmmatavates kappides või sahtlites, kiire ülevaate saamiseks ja valiku tegemiseks. Kui kapp jääb planeerigu järgi nurka, siis soovitame kasutada nurgakarusselli.

Nurgakarussell

Tsoonide tõestatud efektiivsus

Köögifurnituuri valmistaja Blum on teinud kõrvuti paiknevates köökides katseid. Ühes köögis oli planeering tehtud viie tsooniga ja teine köök oli läbimõtlemata paigutusega. Erinevaid toite valmistades tõestati viie tsooniga köögis, et see on õigustatud paigutus ja toidud valmivad palju kiiremini ja lihtsama vaevaga.
Siin on Sulle üks näidisvideo Blumi testist: 

Olenevalt köögi tüübist erineb ka tsoonide paigutus.

1. Sirge köök – kesksel kohal on tavaliselt kraanikauss ja äärtes toiduala ja teiselpool küpsetamiseks vajalikud seadmed.

Sirge köök

2. U-Kujuline köök – võimalus luua tõeliselt mahukas köök, olenevalt ruumi suurusest. Kui ruumi pindala on juba nii suur, et nn kuldne kolmnurk läheks kaotsi, siis võib keskele lisada saare, mis täidaks tööpinna ja puhastamise ala funktsiooni.

U-kujuline köök

3. L-kujuline köök – meil kõige levinum köögitüüp, kus on samuti võimalus lisada saar. Liikumine algab üldiselt L-i pikemast küljest külmiku ja kuivainetega ning kraanikausiga ja sellest edasi pliit ja ahi. Tööpinda saab planeerida vastavalt ruumi suurusele, kas kahele poole kraanikaussi või pliidi lähedusse.

L-kujuline köök

4. Sirge köök saarega – siin annab saar võimaluse tsoonide paigutust efektiivsemaks muuta. Saare sisse mahub sahtleid ja kappe lisaruumi tekitamiseks. Mõnus lahendus, kui soovid olla seltskondlik kokkaja. Ühele poole saab panna pliidi ja ahju ning teisele poole planeerida istumiseks toolid. Eriti multifunktsionaalne on ruumikasutus, kui istujate seljataga jätkub avatud planeeringuga elutuba.

Sirge köök saarega

5. Paralleelne köök – kindlasti saab siia tekitada palju hoiustamisruumi ja aktiivne kokk tunneb end selles köögis nagu kala vees.

Paralleelne köök

Lisaks eelnevale soovitame kõigi seadmete puhul uurida mürataset. Vaiksed seadmed on üks nipp, kuidas köögis toimetamine pakuks Sulle lõõgasust, sest viibime igapäevaselt niigi palju mürarohkes keskkonnas.

Mürarohkes keskkonnas

Pakume veel lugemiseks üht meie varasemat blogipostitust, mis antud teemaga haakub: “Võimalused, mida sa oma kööki ilmselt ihaldadagi ei oska”. Sealt leiad täpsemaid soovitusi ja ideid, mida planeerimise faasis oma kööki lisada ja mis teeks Sinu elu mugavamaks.

Lõpetuseks ikka meie väsimatu mantra: kasutage kvaliteetset furnituuri. See ei ole koht, kust köögi osas kokku hoida!

Meil on veel häid nõuandeid, igal juhul tule meiega kohtuma ja arutame Sinu tulevase köögi plaane! :-)

Vaata meie tehtud töid siit