VEAD KÖÖGIMÖÖBLI TELLIMISEL, MIDA HILJEM KIBEDALT KAHETSEDA TULEB
Uus köögimööbel on ikka mõnus küll. Kõik on värske ja läigib, uksed ja sahtlid käivad liueldes lahti ning vajalikud vahendid on mugavalt käepärast. Kohe näha, et iga detail on hoolega läbi mõeldud. (Sellise köögi hea näide on ülaloleval pildil.)
Aga kui mööbli tellimisel on mõni oluline nüanss jäänud läbi mõtlemata, pole kööki hiljem pooltki nii mõnus kasutada. Mõnikord võib lausa juhtuda, et suur osa köögist tuleb ümber teha.
Panime kirja mõned olulised punktid, millega köögimööbli tellimisel kõige rohkem mööda pannakse, et sina sellist viga tegema ei peaks.
VALAMU VÕI PLIIT JÄETAKSE LIIGA SEINA ÄÄRDE
See tähendab seda, et valamu või pliidiplaat on planeeritud köögimööbli lõppu, mitte keskele. Miks see halb on?
Esiteks sellepärast, et nii satuvad rasva- ja veepritsmed mitte üksnes taga-, vaid ka küljeseinale. Tagaseina kattematerjali valimisel on sellise asjaga arvestatud, küljeseina puhul sageli mitte.
Teiseks ei ole liiga seina äärde paigutatud pliidi või valamu ees mugav toimetada. Hea paigutus on üks hea köögi alustaladest.
LIIGA VÄHE TÖÖPINDA
Köögi kujundamisel ja tellimisel on lihtne keskenduda ilusatele kappidele ja unustada asjaolu, et peamine tegevus käib tööpinnal. Seal peab olema ruumi toiduainete ette valmistamiseks, igapäevases kasutuses olevate asjade hoidmiseks ja kui tegemist on köögisaarega, siis ka kiire eine võtmiseks või niisama kohvitassi taga lobisemiseks. Võta tööpinna planeerimisel kõike seda arvesse.
TÄITELIISTUDEGA POLE ARVESTATUD
Kohtame päris sageli olukorda, kus köögiprojektis ei ole arvestatud viimase kapi ja seina vahele jäävate liistude jaoks vajaliku ruumiga ehk mööbel on tellitud seinast seina. Sellisel juhul hakkab sahtel vastu seina käima ja kapiuks ei avane käepideme tõttu täielikult.
Samuti peab L- ja U-kujulisel köögil jätma täiteliistud kappide kokkusaamise ehk nurgakohta, et kõik uksed ja sahtlid korralikult avaneksid nagu alloleval pildil näha.
LIIGA VÄHE KAPPE
Pane kirja kõik nõud ja köögitarbed, mida sa tahad kinniste uste taga hoida ja vaata, kas need mahuvad tellitava köögimööbli kappidesse. Kui mitte, tuleb sul plaan ringi teha. Parem oleks, kui kapipuudus selgub kohe, mitte siis, kui köök on valmistaja juures töös või juba paigas.
KOMMUNIKATSIOONIDEGA POLE ARVESTATUD
Mõtle ka juhtmetele ja torudele – kas neile on piisavalt ruumi jäetud? Võimalik, et sinu köögis peaks ventilatsioonitoru jooksma kappide ülemisi riiuleid mööda, aga kas sa oled sellega arvestanud? Sama kehtib veetorude kohta.
HINGEDEGA UKSED ON LAIEMAD KUI 600 MM
Hingedel uksed (need, mis avanevad küljele) ei tohiks olla laiemad kui 60 cm ühe uksepaneeli kohta. Laiemat ust ei jaksa hinged üleval hoida ja see vajub suure tõenäosusega viltu.
LIIGA VÄHE VALGUST
Valgustuse planeerimisel tasub meeles pidada valgustamise kuldreeglit: valgusteid peaks olema kolme tüüpi: üldine, koht- ja aktsentvalgustus. Viimase kahega tuleb köögimööblit tellides arvestada – kohtvalgustus peaks valgeks muutma tööpinna ja aktsentvalgustuse võib meeleolu loomiseks paigaldada riiulitele, klaasustega kappidesse vm.
EI ARVESTATA SEADMETE TEHNILISTE NÕUETEGA
Mõnikord on köögimööblit tellides mindud vastuollu seademete tehniliste nõuetega. Näiteks ei saa igasse lakke paigaldada õhupuhastit, iga valamut ei saa paigaldada tööpinnaga tasa või selle alt jne. Sellised asjad tähendavad aga plaanide ümber tegemist ja tähtaegade edasi lükkumist. Seda ei soovi keegi.
Seadmetele peab jätma tuulutuseks veidi vaba ruumi, mitte ehitama neid mööbliga täiesti „kinni“.
ILUS EI OLE ALATI PRAKTILINE
Nagu ka kõik praktiline ei ole alati ilus. Aga on lahendusi, mis on nii ilusad kui ka praktilised. Aitame sul just sellise köögimööbli planeerida ja valmistada.
Võta meiega ühendust! Kujundame sulle köögi, mis on investeering paljudeks aastateks!