Meie unistused on loodud täituma, kui me oskame unistada ja teame, mida soovida. Kirjanik ja blogija Erin Morgenstern on rääkinud köögi alkeemiast toidu võtmes: “Selle jaoks, et kogeda tõelist köögi alkeemiat, ei pea olema meisterkokk või isegi lihtne kokkaja – see on hetk, kui toiduained segunevad uueks maitseelamuseks, ega meenuta lihtsalt kõigi kasutatud koostisosade maitsete summat”. Ent köögi alkeemia on ka see, kui kombineerid materjale nii, et tulemus on midagi enneolematut – jagame siin neid võimalusi, mida Sa arvatavasti oma kööki ihaldadagi ei oska.
Valgustus
Praegusel ajal ei paigaldata enam kuigi tihti kööki ühte valgustit, mis asub laes ja valgustab ruumi keskmist osa, jättes töötasapinnad varju. Valgustus köögis on toodud Sulle vajalikesse paikadesse lähemale – kohtadesse, kus valmistad toitu. Olulised on ka kapid, kus hoiustad toiduaineid ja nõusid. Valida saad mitme erineva lahenduse vahel. Parima tulemuse saavutamiseks on soovituslik kombineerida LED lampe, spot ehk kohtvalgustust ja LED riba.
Jaapanis leiutatud sinine valgusdiood ehk LED ei ole paljudele enam võõras. LED lambi kestvuse, madala energiatarbimise ja kvaliteedi poolest ei ole täna turul konkureerivat lahendust. LED lampi põlema klõpsates ei teki viivitust, st lambi täisvõimsuse saavutamiseks ei pea ootama. LED lambid ei lähe kuumaks ja tänu sellele on neid turvaline paigaldada erinevate pindade külge. Samuti on nad väiksed ja ei haara tähelepanu, mistõttu köögidisaini stiilipuhtuse hoidmiseks tõeliselt sobilik lahendus. Olenemata sellest, kas soovid kööki pigem sooja valgust või eelistad külma (kergelt sinakamat valgust), siis LED lampide tootjad on ka selle peale mõelnud.
LED spot ehk kohtvalgustuse erinevus on peamiselt suuremas liikuvuses ja võimaluses ühte konkreetset pinda või kappi köögis paremini valgustada. Seega ideaalne lahendus näiteks kroomitud pindu esile tõsta. Või luua köögi üldist atmosfääri.
LED ribad on omakorda nutikas lahendus, et tekitada soojemat ja kutsuvamat õhkkonda ja hubasust. LED riba saab kergelt paigaldada kappide ja äärte alla, mida on soov kergelt valgustada. LED ribadega saab kööki tuua värve. Valikus on sinakaid, rohekaid ja punakaid toone. Hea võimalus hoida väga energisäästlikult valgustust köögis ööpäevaringselt. Hõlbustab öist salaretke külmkapi juurde, ilma et oleks oht vabraid kuskile vastu ära lüüa.
Valgustuse sisselülitamiseks on võimalus valida näiteks nupulevajutusega või puutevaba sensoriga lülitit Häfele’lt, sobib nii LED ribale kui ka teistele valgustitele.
Nurgataguste kasutamine
Võimalused kööki planeerida sõltuvad ruumist, so kas sinna õnnestub teha ühte sirget kööki või tulevad enne nurgad ette kui jõuad kõik soovitud kapid ritta seada. Sellest ei maksa ennast häirida lasta. Nurgakappide tülikana tunduv kasutus on tehtud lihtsamaks nurgakarusellide abiga. Neid
saab lihtsalt kapist välja tõmmata, et nõusid või potte valida. Disainilahendused varieeruvad: on lihtsamaid kroomitud riiuleid või kombineeritud metalli ja melamiini.
Nurgakarusellide kandevõime ulatub kuni 25 kiloni. Niisiis, nurgakapid on väga praktilised hoiustamise kohad, juhul kui need on korraliku nurgakaruselli süsteemiga varustatud.
Järgmisena oleks hea teada, mis on tandem ehk cargo-süsteemiga kõrgkapid. Seda tüüpi kappide peamine idee on mahutada palju. Vanasti olid köökides eraldi uksega sahvrid. Praegusel ajal on endiselt mõistlik toitu ja jooke endale varuga soetada, kui ruumi selleks on. Piisab vaid vajaduste kaardistamisest.
Kesseböhmer’il on välja töötatud sari, kus valikus on ühe uksega, kahe uksega ja madal TANDEM kapp. Madala kapi saab paigutada näiteks köögi sellesse ossa, kuhu planeeritakse kohvimasinat. Mõnus ligipääs kohviubade
varule ja miks mitte ka kohvitasse ja taldrikuidki seal hoida.
Innovaatilisi ideid hindav Kesserböhmer usub, et toidu hoiustamine kodustes tingimustes on iga köögi loomulik osa. Mõte on selles, et kui Sul on kodus toidupaigutamise võimalused, siis käid vähem asjatult toidupoes ja jätad ebavajalikke oste tegemata.
Loomulikult ei pea kõrgkappides hoiustama vaid toitu. Nõusid on neisse kappidesse sama lihtne paigutada. Sinu veiniklaasid ja õhtusöögitaldrikud on sel viisil vaid puudutuse kaugusel. Avad ukse ja voilà – valgustatud kapist liugleb Sinu poole valik nõusid. See ongi köögi alkeemia, see sama voilà hetk.
Köögi praktilisust annab lihvida senikaua kuni oled maksimaalselt rahul. Ühe hea ideena on Blum välja pakkunud kitsad kapid. Miks mitte planeerida üks kitsas kapp näiteks pliidi või kraanikausi juurde. Hoida saab seal maitseaineid ja õlisid. Kraanikausi juures näiteks küürismisvahendeid või muid väiksemaid abivahendeid.
Põnevamad töötasapinnad
Töötasapindade loojad soovivad pakkuda üha suuremat valikut põnevatest materjalidest valmistatud tooteid. Tehnoloogia areng on siin samuti abiks olnud ja valikut värvikamas muutnud. Unistuste kööki töötasapindu valides on hea tutvuda, mida ja millise disiniga sobitada. Pikalt populaarsena püsinud kõrgsurvelaminaadi värvi- ja tekstuurivalik on uskumatult lai. Kuid mida veel kaaluda?
Presskivist töötasapinnad on looduslikest materjalidest valmistatud ja ülivastupidavad, mille peal võib teha kõiki toidukäitlemisega seotud tegevusi. Tänu võimalusele tellida erineva viimistlusega lahendusi, on tegu ühe parima materjaliga, millega köögi interjööri kujundada. Ka kõige nõudlikuma maitsega köögidisainija võib tulemusega rahule jääda.
Kivim võib mõnele tunduda külm ja kõle, kuigi äärmiselt kaunis silmale. Sarnast silmailu võib pakkuda ka täispuidust valmistatud töötasapind. See ülimalt naturaalne materjal mõjub interjööris sooja ja hubasena. Pinnad on viimistletud Osmo õlivahaga, mis toob esile kauni tamme või saare puidumustri. Pinnale tekib ka kaitsekiht plekkide vastu.
Õlivaha annab pinnale kaitse, kuid siinjuures ei tohiks unustada asjaolu, et täispuiduga tuleb hoolsamalt ümber käia, et pinna sügavamat määrdumist ja kriimustusi ära hoida.
Kauni ilme Sinu unelmate kööki saab luua klaasi abil. Purustatud klaasi efektiga töötasapinnad on põnev lahendus ja pilkupüüdev. Köögikasutajale väga turvaline. Lisaks ka väga vastupidav ja ilus. Ei sea köögis kokkajale mingeid piiranguid. Kuuma poti võib tõsta otse sinna pinnale. Klaasi kasutamine on stiilne ent samas praktiline lahendus, mida kaaluda.
Peidetud pistikupesad ja teised võimalused
Viimane ja tegelikult veel kõige põnevam osa köögis on – kuidas asju peita?
Pistikupesad on vajalikud, kuid neid ei tahaks nähtavasse kohta paigaldada. Visuaalselt kipuvad nad üldmuljet lõhkuma, eriti siis, kui köögi disainiga on palju vaeva nähtud. Siinkohal pakume välja kahe tootja lahendused, kuidas sel puhul läheneda. Tasub kaaluda S-BOX’i. Stiilne lahendus, mis “uputab” pistikupesad töötasapinna sisse, kui neid ei kasutata hetkel. Midagi ei jää näha, sest pistikupesa paneeli saab tellida samast materjalist, mis töötasapind.
Teine võimalus tehnoloogiafännidele kaalumiseks on Evoline sarja pistikupesade torn, mis on samuti töötasapinda peidetav.
Olemas on värvivalik, et teiste köögi tasapindadega sobitada. Kes tahab öösel toimetada millegi laadimisega, siis olemas on võimalus tellida night light versioon.
Hakkas idee meeldima? See oht on olemas küll, jah. Disainigurudele on siin nii mõnigi pärl varuks. Ühe puudutusega saad luua meeleolu muusikaga, kasutada kokale esmavajalikke abivahendeid ja vajalikul hetkel hakkimiseks nuge leida:
S-BOX mis sisaldab kaalu, taimerit ja koguste mõõtmiseks lusikate komplekt
S-BOX nugadele
***
Kui köögis kõik tehtud, siis jällegi kerge puudutusega langevad lisavahendid töötasapinda tagasi. Viimane pilk köögile, kui kapiuksed suletud ning tuled kustus. LED riba kappide all õrna valgust kumamas. Võid mõnusa rahulolutundega köögist lahkuda.